Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

BIOM

Biuro Informacji i Obsługi Mieszkańca

Deklaracje

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zgłoś problem

Powiadom nas o ważnych sprawach, zauważonych problemach

Harmonogram

Informacje i terminy o harmonogramach odbioru dla Twojej gminy

Edukacja

Informacje o konkursach, spotkaniach i innych wydarzeniach

Nasz System

Zobacz jak wygląda nowoczesna gospodarka odpadami

Relacja

W dniach 17-18 września odbył się I Ekojarmark organizowany przez Związek Międzygminny „Czysty Region”.  Impreza odbyła się w ramach projektu "W Czystym Regionie żyjemy, śmieci segregujemy" dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

I Ekojarmark rozpoczął się w sobotę 17.09.2016r. o godz. 14:00. W dwunastu drewnianych domkach mieszkańcy gmin należących do Związku prezentowali regionalne produkty i rękodzieło, a wydarzeniu towarzyszyła bitwa o Twierdzę Koźle. Sporo uwagi przyciągnęło też stoisko edukacyjno-informacyjne Związku Międzygminnego „Czysty Region”, gdzie poza uzyskaniem informacji dotyczącej prawidłowej segregacji odpadów czy zmian dotyczących nowego systemu odbierania odpadów, można było wziąć udział w quizie ekologicznym i innych drobnych konkursach.


W niedzielę do prezentujących swoje wyroby dołączył szereg występów artystycznych, dodatkowe atrakcje zapewnili też przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego z Opola i Nadleśnictwa Kędzierzyn. O godz. 13:30 rozpoczął się spektakl ekologiczny „Zaczarowany las”, wykonany przez Teatr Lalek Pinokio z Nowego Sącza. Podczas spektaklu dzieci dowiedziały się jak prawidłowo zachowywać się w lesie i jak szanować przyrodę, a mottem przedstawienia było hasło „Żyj z przyrodą w zgodzie”. Po spektaklu zostały przeprowadzone warsztaty ekologiczne, podczas których dzieci nauczyły się co to jest ekologia, recykling, jak prawidłowo segregować śmieci poprzez wspólne sprzątanie lasu. Każdy uczestnik warsztatów dołączył do Klubu Małego Ekologa i otrzymał dyplom.Po występie młodszej sekcji Studia Piosenki MOK w K-Koźlu nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu na Regionalną Ekorękosztukę czyli przedmiotu wykonanego z materiałów recyklingowych i/lub naturalnych. Komisja przyznała I miejsce Środowiskowemu Domu Samopomocy „Promyczek” z Kędzierzyna-Koźla za całokształt twórczości w zakresie upcyklingu, II miejsce otrzymała Katarzyna Raczyńska z Polskiej Cerekwi za materiały z wikliny papierowej, III miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Trawników (gmina Pawłowiczki) za biżuterię z zamków błyskawicznych, wyróżnienia otrzymali Pan Tomasz Morański za uratowanego ze złomu i wyposażonego w m.in. wyrzutnię do baniek Poloneza Trucka oraz Państwo Ceda z Miejsca Odrzańskiego (gmina Cisek) za zorganizowanie eko-strefy VIP i eko-kącika relaksacyjnego.


Po wręczeniu nagród rozpoczął się pokaz mody ekologicznej, podczas którego młodzież z ZSM nr 2 w K-Koźlu zaprezentowała ciekawe sukienki wieczorowe wykonane z odpadów. Stroje wykonane były m.in. z gazet, butelek PET, papierków po cukierkach, reklamówek foliowych, papieru. Największymi brawami nagrodzona została sukienka ślubna wytworzona w całości z papieru. Do każdego stroju przygotowano ekologiczne wierszyki. Po prezentacji strojów ekologicznych dzieci z ZSM nr 2 zorganizowały ekologiczne przedstawienie dotyczące ochrony i poszanowania przyrody. Dzieci przedstawiły własne hasła ekologiczne tj. : „Szanuj mrówy i borówy”, „Bąki na łąki”, „Chroń żaby i baobaby”, „Motyl najlepszym przyjacielem człowieka”.


Po występach dzieci z ZSM nr 2 w K-Koźlu zaprezentowały się sekcje artystyczne Gminnego Ośrodka Kultury w Reńskiej Wsi: zespoły wokalne Długomiłowiczanki, Poezja, Gwiazdeczki. Zaśpiewały nie tylko piosenki biesiadne ale też ekologiczne, pomiędzy które z humorem wplecione zostały historie o śmieciach. Imprezę zakończył gitarowy pokaz Jonatana Koźlika oraz starsza sekcja Studia Piosenki MOK.Zobacz inne relacje:
Serwis KK24.pl: http://kk24.pl/tak-bylo-na-pierwszym-ekojarmarku-zwiazku-miedzygminnego-czysty-region-zobacz-zdjecia/#

Radio Park FM:  http://info.radiopark.com.pl/index.php/wiadomosci/radio-park-939/kedzierzyn-kozle/item/24109-ekor%C4%99kosztuka-motywem-przewodnim-jarmarku-ekologicznego

Telewizja TVM: http://tvm.info.pl/video_listing/bitwa-i-ekojarmark/

Aktualności

Komunikaty

Menu Strony