Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Czysty Region ZAPRASZAMY

CZYSTY REGION
Cisek

Gmina Cisek

Cisek
Izbicko

Gmina Izbicko

Izbicko
Kędzierzyn-Koźle

Gmina Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle
Kolonowskie

Gmina Kolonowskie

Kolonowskie
Leśnica

Gmina Leśnica

Leśnica
Pawłowiczki

Gmina Pawłowiczki

Pawłowiczki
Polska Cerekiew

Gmina Polska Cerekiew

Polska Cerekiew
Reńska Wieś

Gmina Reńska Wieś

Reńska Wieś
Ujazd

Gmina Ujazd

Ujazd
Walce

Gmina Walce

Walce
Zdzieszowice

Gmina Zdzieszowice

Zdzieszowice

Związek Międzygminny Czysty Region

Region
Południowo-
Wschodni
wg WPGO
Związek Międzygminny Czysty Region

BIOM

Biuro Informacji i Obsługi Mieszkańca

Deklaracje

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zgłoś problem

Powiadom nas o ważnych sprawach, zauważonych problemach

Harmonogram

Informacje i terminy o harmonogramach odbioru dla Twojej gminy

Edukacja

Informacje o konkursach, spotkaniach i innych wydarzeniach

Nasz System

Zobacz jak wygląda nowoczesna gospodarka odpadami

Zapraszamy na Ekopiknik i finał VII edycji konkursu Segreguj.pl!

04.09.2020
Czas na doroczny EKOPIKNIK! 16 września br. Związek Międzygminny „Czysty Region” zaprasza na prawdziwą ekologiczną ucztę. A wszystko w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej, realizowanej przez Związek, która ma uczulić mieszkańców na prawidłowe postępowanie z odpadami. Rozdanie nagród w konkursie Segreguj.pl, warsztaty ekologiczne, quizy i zabawy o tematyce prośrodowiskowej – to tylko niektóre atrakcje, czekające na przybyłych gości.

Już od godz. 9.00 Hala Sportowa Śródmieście w Kędzierzynie-Koźlu zamieni się w „zielona planetę”. To tutaj bowiem przez cały dzień (do 18:00) będzie trwało ekologiczne świętowanie. Najważniejszym punktem programu jest rozdanie nagród w konkursie Segreguj.pl, który skupia się nie tylko na przekazywaniu dzieciom i młodzieży wiedzy na temat selektywnego zbierania odpadów (ponad 100 pogadanek w szkołach), ale również na praktyce – zbiórce surowców w placówkach oświatowych: makulatury, tworzyw sztucznych, aluminiowych puszek, baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nagrody otrzymują najaktywniejsze placówki oraz najbardziej zaangażowane przedszkolaki i uczniowie.
Niestety, tegoroczna pandemia koronawirusa i zamknięcie placówek oświatowych nieco pokrzyżowało plany zarówno organizatorom przedsięwzięcia, jak i samym uczestnikom konkursu. Do marca udało się przeprowadzić jedynie 27 pogadanek, po czym zamknięto szkoły. Jednak nie pozostawiono dzieci i młodzieży z niczym! Zamiast zajęć w „realu” nagrano lekcje w formie prezentacji on-line. Dzieci mogły zapoznać się z materiałem w swoich domach, a następnie sprawdzić wiedzę w zakresie właściwego postępowania z odpadami w specjalnie przygotowanym dla nich quizie – również on-line. Taka formuła cieszyła się niezwykłą popularnością.
Warunki pandemiczne nie powstrzymały również uczniów i przedszkolaków przed aktywnym włączeniem się w zbiórkę surowców. W minionym roku szkolnym w ramach konkursu segreguj.pl zebrano w sumie niemal 111 ton odpadów (to tylko 30 ton mniej niż w ubiegłym roku): 77,7 tony makulatury, 1 tonę puszek aluminiowych, 4,6 tony baterii, 4 tony tworzyw sztucznych oraz blisko 23,5 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W konkursie uczestniczy co roku kilkadziesiąt placówek oświatowych z terenu całego Związku.
Jakich atrakcji mogą spodziewać się uczestnicy EKOpikniku? Oprócz warsztatów, podczas których chętni będą mogli stworzyć użyteczne przedmioty z odpadów, będzie okazja obejrzenia również spektaklu o tematyce eko oraz zobaczenia z bliska, na czym polega czerpanie papieru. W związku z pandemią, na powyższe zajęcia wymagane są zapisy. Natomiast na tych, którzy zechcą „zazielenić” swoje otoczenie, czekają sadzonki roślin. Warunek? Wystarczy dostarczyć na miejsce, np. 5 kg makulatury (bez kartonów) lub 20 butelek PET albo 10 aluminiowych puszek lub 5 kg elektrośmieci. Dodatkowo przeprowadzony zostanie konkurs zbiórki elektroodpadów skierowany do klas lub grup uczniów. Dla tych, którzy przyniosą ich najwięcej, będzie ufundowana jednodniowa wycieczka dla całej klasy w Beskidy. Akcje w góry za góry elektrośmieci są organizowane już od dwóch lat i są częścią projektu o nazwie "Śmieci skrzydeł nie mają". Konkurs organizowany jest przy wsparciu Asekol Organizacji Odzysku i firmy Enviropol.
Związek Międzygminny „Czysty Region” przygotował jeszcze dwie niespodzianki. To spotkania ze znanymi osobami, ambasadorami proekologicznego stylu życia – Julią Wizowską oraz Dominikiem Dobrowolskim. Pierwsza (autorka książki „Nie śmieci”, edukatorka ekologiczna i blogerka) podpowie, jak postępować, by powstawało możliwie mało odpadów, druga zaś (zapalony ekolog i podróżnik) zdradzi, dlaczego przemierza Polskę wzdłuż i wszerz kajakiem lub rowerem.
Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu „Kompleksowa kampania edukacyjna i informacyjna Związku Międzygminnego „Czysty Region" w zakresie gospodarowania odpadami, pod nazwą: „Odpady jako cenny surowiec".
 
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

REGULAMIN_EKOPIKNIKU_2020.pdf (353 kB)
A3_Ekopiknik_PLAKAT.pdf (2981 kB)
w_góry_za_góry_elektrośmieci.jpg (1277 kB)
Oświadczenie_o_stanie_zdrowia.pdf (286 kB)
« powrót

Komunikaty

Menu Strony