Ten serwis wykorzystuje pliki Cookie - więcej informacji X

Czysty Region ZAPRASZAMY

CZYSTY REGION
Cisek

Gmina Cisek

Cisek
Izbicko

Gmina Izbicko

Izbicko
Kędzierzyn-Koźle

Gmina Kędzierzyn-Koźle

Kędzierzyn-Koźle
Kolonowskie

Gmina Kolonowskie

Kolonowskie
Leśnica

Gmina Leśnica

Leśnica
Pawłowiczki

Gmina Pawłowiczki

Pawłowiczki
Polska Cerekiew

Gmina Polska Cerekiew

Polska Cerekiew
Reńska Wieś

Gmina Reńska Wieś

Reńska Wieś
Ujazd

Gmina Ujazd

Ujazd
Walce

Gmina Walce

Walce
Zdzieszowice

Gmina Zdzieszowice

Zdzieszowice

Związek Międzygminny Czysty Region

Region
Południowo-
Wschodni
wg WPGO
Związek Międzygminny Czysty Region

BIOM

Biuro Informacji i Obsługi Mieszkańca

Deklaracje

Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zgłoś problem

Powiadom nas o ważnych sprawach, zauważonych problemach

Harmonogram

Informacje i terminy o harmonogramach odbioru dla Twojej gminy

Edukacja

Informacje o konkursach, spotkaniach i innych wydarzeniach

Nasz System

Zobacz jak wygląda nowoczesna gospodarka odpadami

Zapraszamy na EKOPIKNIK, wymianę surowców na sadzonki i finał VIII edycji konkursu SEGREGUJ.PL

03.09.2021
Czas na doroczny EKOPIKNIK! 15 września br. Związek Międzygminny „Czysty Region” zaprasza na prawdziwą ekologiczną fiestę. A wszystko w ramach kampanii, która ma uczulić mieszkańców na prawidłowe postępowanie z odpadami. Rozdanie nagród w konkursie Segreguj.pl, warsztaty ekologiczne, spektakl dla dzieci, pogadanki ze znanymi ekoaktywistami, quizy i zabawy o tematyce prośrodowiskowej – to tylko niektóre atrakcje, czekające na przybyłych gości.

Już od godz. 9.00 Hala Sportowa Śródmieście w Kędzierzynie-Koźlu zamieni się w „zielona wyspę”. To tutaj bowiem przez cały dzień (do 18:00) będzie trwało ekologiczne świętowanie. Najważniejszym punktem programu jest rozdanie nagród w konkursie Segreguj.pl, który skupia się nie tylko na przekazywaniu dzieciom i młodzieży wiedzy na temat selektywnego zbierania odpadów (ponad 100 pogadanek w szkołach), ale również na praktyce – zbiórce surowców w placówkach oświatowych: makulatury, tworzyw sztucznych, aluminiowych puszek, baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nagrody otrzymują najaktywniejsze placówki oraz najbardziej zaangażowane przedszkolaki i uczniowie.
Warunki pandemiczne nie zastopowały uczniów i przedszkolaków przed aktywnym włączeniem się w zbiórkę surowców. W minionym roku szkolnym w ramach VIII edycji konkursu segreguj.pl zebrano w sumie ponad 28,6 ton odpadów: 11,6 tony makulatury, blisko 0,5 tony puszek aluminiowych, 4,7 tony baterii, 11,8 tony zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz ponad 100 kg tworzyw sztucznych.
Jakich atrakcji mogą spodziewać się uczestnicy EKOpikniku? Najmłodsi będą mieli okazję obejrzeć spektakl o tematyce eko Teatru Kultureska, nieco starsi zobaczą z bliska, na czym polega czerpanie papieru. Warsztaty z zakresu „zero waste” prowadzić będą podopieczni z Domu Dziennego Pobytu nr 5 „Nasz Dom”, a Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zachęci do poznawania natury przez literaturę. W związku z pandemią, na powyższe zajęcia wymagane są zapisy. Natomiast na tych, którzy zechcą „zazielenić” swoje otoczenie, czekają sadzonki roślin. Warunek? Wystarczy dostarczyć na miejsce, np. 20 butelek PET lub trzy małe elektrosprzęty albo 10 aluminiowych puszek (regulamin akcji w załączeniu). Dodatkowo – we współpracy z firmą Enviropol oraz ekologiem Dominikiem Dobrowolskim – przeprowadzony zostanie konkurs zbiórki elektroodpadów skierowany do szkół. Dla klasy, która przyniesie najwięcej elektrośmieci, ufundowana zostanie jednodniowa wycieczka w góry. Akcja ta jest organizowana już od trzech lat i jest częścią projektu o nazwie "Śmieci skrzydeł nie mają" koordynowanego przez Dominika Dobrowolskiego.
Związek Międzygminny „Czysty Region” przygotował jeszcze jedną niespodziankę. To spotkania – debata – ze znanymi osobami, ambasadorami proekologicznego stylu życia – Sylwią Majcher oraz Pauliną Górską. Pierwsza (autorka książki „Gotuję, nie marnuję. Kuchnia zero waste po polsku”, edukatorka ekologiczna, dziennikarka i blogerka) podpowie, jak nie marnować jedzenia, druga zaś (propagatorka świadomej i odpowiedzialnej konsumpcji) zdradzi sposoby na zapobieganie powstawaniu odpadów. Wspólnie zastanowimy się, czy wdrożenie w życie idei zero waste jest w ogóle możliwe.
Przypominamy o konieczności zapisów na wszystkie piknikowe atrakcje (nie dotyczy to zbiórki elektrośmieci i surowców).

Do zobaczenia na EKOPIKNIKU!

Zapisy: konkurs@segreguj.pl lub tel. 77 446 11 98.
REGULAMIN_EKOPIKNIKU_15_09_2021.pdf (429 kB)
Regulamin_akcji_wymiany_surowców_na_rośliny_15_09_2021.pdf (248 kB)
projekt_plakat_elektroodpady_zbiorka_dla_klas_2021.jpg (2035 kB)
« powrót

Komunikaty

Menu Strony