Międzygminne Punkty Zbiórki Elektroodpadów (w skrócie MPZE) to specjalistyczne urządzenia przeznaczone do zbierania drobnych elektroodpadów, takich jak płyty CD, tonery, telefony, drobna elektronika (np. piloty, myszki komputerowe), ładowarki, baterie, żarówki energooszczędne.
>>>>> Kliknij TUTAJ i zobacz lokalizację wszystkich pojemników.
Pojemniki stanowią wsparcie dla kampanii realizowanej na rzecz ochrony lokalnej bioróżnorodności, mającej na celu uświadomić mieszkańców o zagrożeniach płynących z niewłaściwego postępowania z odpadami. Elektroodpady (wszystkie sprzęty działające na prąd lub baterie) zawierają toksyczne związki, w tym metale ciężkie, które po wydostaniu się np. z zardzewiałej baterii czy rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych, powietrza i tym samym zatruwają siedliska fauny i flory. Zebrane w pojemnikach drobne elektrośmieci będą przekazywane do specjalistycznych zakładów przetwarzania tego typu odpadów, dzięki czemu szkodliwe substancje w nich zawarte nie przedostaną się do środowiska.
Urządzenia zostały zamontowane na terenie wszystkich gmin wchodzących w skład Związku Międzygminnego "Czysty Region" w ramach realizacji projektów "Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego - etap III" oraz "Partnerstwo na rzecz ochrony różnorodności biologicznej województwa opolskiego - etap IV”, dofinansowanych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020. Partnerami projektów są Gmina Kędzierzyn-Koźle oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu.